Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo arızası nasıl anlaşılır diyen ve çözüm arayan herkesi servisimize davet ediyoruz. Aracınızın turbo sisteminde bazen sorunlar yaşanır. Bu sorunları anlamanız için bazı belirtiler ortaya çıkar. Genelde bu belirtileri uzman teknisyenler takip eder ve ortaya çıkan sonuca göre çözüm belirler. Aracınızın turbo sistemi verimlilik ve performans için büyük önem taşır. Her şeyden önce bu sistemin verimli ve doğru çalışması gerekir. Aksi durumlarda aracın performansını çok olumsuz etkileyen durumlar ortaya çıkabilir.
 
Turbo sisteminde oluşan sorunların araçta bir takım belirtileri vardır. Bu belirtilere bakarak daha kısa yoldan çözüme ulaşmak söz konusu olur. Turbo arızaları hemen çözüme kavuşacak olursa araçtan beklenen performansa ve tasarrufa ulaşmak söz konusu olur. Uzman kadromuz ve teknik imkânlarımız bu konuda beklenen çözümleri ortaya çıkarmıştır.
 

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo Arızası Belirtiler Nelerdir?

Turbo Arızası Belirtiler Nelerdir?

Turbo arızası nasıl anlaşılır derseniz bu konuda uzmanların yapmış olduğu takip sonuçlarına bakmak gerekir. Servisimiz bu tür sorunların aşılmasında teknik becerisine ve tecrübesine güvenmektedir. Belirti olarak kabul edilen pek çok durum, uzmanlarımız tarafından takibe alınmıştır. Aracınızda belirgin şekilde ortaya çıkan; 
 
  • Yağ dumanı atması,
  • Çiğ duman çıkması,
  • Turbodan gelen ıslık sesi, 
  • Arıza ışığının yanması,
  • Rampa çıkarken performansta düşüklük,
  • Turbo bar göstergesindeki düşüş,
  • Yakıt tüketiminde yaşanan artış,
     
Gibi durumlar, turboda bir soruna işaret edebilir. Bu gibi durumlarda araç sahiplerinin yapabilecekleri sınırlıdır. Sorunlarla ilgili belirtiler ortaya çıktığında tecrübeli ve deneyimli servisin hizmetine başvurmak gerekir.
 

Turbo Arızası Belirtiler Nelerdir?

Turbo Arızası Ve Giderme Çözümleri

Turbo Arızası Ve Giderme Çözümleri

Turbo arızası konusunda belirgin şekilde ortaya çıkan belirtiler, sorunun tespit edilmesine önemli derecede yardım sağlamaktadır. Servisimiz teknik sorun ve arıza konusunda çok geniş imkânlara sahiptir. Kontrol, tespit ve giderme konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar aracınızdaki pek çok sorunun giderilmesine önemli katkılar sağlar. turbonun düzenli çalışmasını engelleyen sorunlar, servisimiz tarafından çok hızlı tanımlanır ve bu konuda sorun giderme çözümleri oluşturulur.
 
Aracınızla beraber emniyetli bir yolculuk ve aracınızın yüksek performansı sizin beklentileriniz arasında bulunur. Servis olarak burada ortaya koyduğumuz çözümcü yaklaşımlar ise daha özgüvenli şekilde yola çıkmanıza katkı sağlar. Servisimizin turbo arızası giderme konusunda vermiş olduğu örnek hizmetler ise aracınızın performansını çok olumlu şekilde etkiler.
 

Turbo Arızası Ve Giderme Çözümleri

Sıkça Sorulan Sorular

Turbo Bozuk Olursa Ne Olur?

Turbo bozuk olduğunda, aracınızın motor performansında önemli ölçüde bir düşüş meydana gelir. Turbo, motorun yanma odasına daha fazla hava pompalayarak motorun daha fazla güç üretmesine imkan verir ve eğer turbo düzgün bir şekilde performans sunmuyor ise, motor yeterince hava alamaz, bu durum dolayısıyla da motor gücünde belli ölçüde bir azalma meydana gelir. Ayrıca, turbo bozuksa yakıt tüketimi önemli miktarda artabilir ve egzozdan anormal biçimde duman çıkması gibi durumlar gözlemlenebilir.

Turbo Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Turbo arızasını anlamak için araçta birtakım belirtiler ile karşılaşabiliriz. Gözle görülebilen bu belirtiler aracılığı ile arızanın farkına varılabilir. Turbo bozukluğu, genellikle motor performansında ortaya çıkan bazı değişiklikler ile kendini belli eder. Aracınız normalden daha yavaş hızlanıyor veya yokuş yukarı çıkarken güç kaybı yaşıyor ise, bu durumlar turbo arızasına işaret edebilir. Ayrıca, egzozdan siyah veya mavi bir duman yükselmesi ve aracın motor kısmından gelen yüksek sesler de turbo arızalarının en yaygın belirtileri arasında sayılabilir. Motorun istenmeyen, tuhaf bazı sesler çıkarması, özellikle motor yüksek devirlerde çalışırken, turbo arızasının habercisi olabilir. Bu durumların hepsi turbonun bozulduğuna işaret edebilir. Ve bu belirtiler varsa uzman bir servise başvurmak en ideal çözümdür.

Turbo Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Evet, turbo arızası zamanla motora zarar verebilir. Turbo’da meydana gelen arıza, motorun düşük performansla çalışmasına sebep olduğundan, motor üzerinde ekstra yük oluşur ve motorun diğer parçalarını da zarara uğratabilir. Arıza durumları; turbo içindeki yağ sızıntısı, yanma odasına yağ kaçması ve motorun iç kısımlarının aşırı yağlanması gibi durumlara da yol açabilir. Piston ve silindirlerde ciddi hasarlara neden olabilen bu durum, motorun ömrünü de kısaltabilir.

Turbosu Bozuk Araba Gider Mi?

Turbosu bozuk bir araba teknik olarak çalışmaya devam edebilse bile aracın motor performansında ciddi bir düşüş olur. Motorun yeterli hava basıncını alması için turbo sağlıklı olmalıdır. Bozuk turbo ise, motorun güç üretme kapasitesini ciddi şekilde düşürür. Bu yüzden araç yokuşları tırmanmakta zorlanır ve motorun hızlanma kapasitesi minimuma düşer. Turbonun tamamen işlevsiz hale geldiği durumda ise, araç yavaşlayabilir ve bazı durumlarda motor durma noktasına gelebilir.